Login:
Password:

Forgot password? Register

Article


2
Proč už se v Česku, v České republice nevraždí.. a nebo proč jsme 6. nejbezpečnější země světa.. (Statistics)
Posted 2 years ago by
Stbklzcczzlv    
Report


Za 1. protože je Česká republika malá země a je v ní tak odhalen víc než každý 2. zločin.. To není jak jedete do Ruska a tam vás ruská mafie zavraždí nebo na ulici a nikdo to neřeší, protože maj větší vliv než ruská policie i z toho důvodu.. že je to tak obrovské území, že i úspěšnost vypátratelnosti v horách je takřka nulová.. a za zimy a počasí, nejen velikosti území a řídkosti obyvatelstva, kdy možná na každého Rusa je 10 km.. , tak v té zimě mizí i jednak vnímání, cítění nosem psů pachatelů a když maj znovu je to tak daleko, že se ztratí, nebo by šli několik dní, nemůžou z auta nebo to pročesat během hodiny, jako čeští stopaři policejní se psem celé území.. a když nenajdou nikoho, je jasné, že byl hozen do Vltavy, nebo unesen do zahraničí, vyřešeno, hlavně, že nebyl zabit u nás a jestli jo, tak to bylo objasněno, pokud to není Praha, což naše psy taky mate, tolik lidí po hromadě, tam se dobře vraždí ale v porovnání s jinými velkoměsty stále nejhůř - 6. nejlepší..

2. faktor je ten, že v Česku se tak špatně žije, že všichni vrazi nejen šli žít i radši na Slovensko, ale i tam radši zabíjet, protože tam se i narozdíl od Česka dá policie dobře zmást i třeba na víru, třeba na satana, to on za to mohl hospodin a podobně, slovo boží, kdy i u tak ateistické země a země, která nevěří ani cestovatelům z ciziny to fakt nemůže projít a neprochází žádný zločin.. xDD

Takže za 3. jak už sem i naznačil, ano, česká policie je kvalitnější než ta slovenská. Slovenská armáda je ovšem kvalitnější než ta česká.. ale, ale.. Ale v armádě je povoleno beztrestně zabíjet, takže Česká republika opět vede.. Česko má modernější vojenskou techniku a technologii než Slovensko. V oboru vražednictví tentokrát vede Slovenská republika.. xDDDDDDDD

a ten 4. faktor je ten, sice se už v Česku nemučí jako třeba v Pákistánu (Afrika-Malá Asie), nebo třeba Somálsko.. , či asijská Brunej, Bangladéš.. a taky tady nejsou tresty 30 let za vraždu ale pouze 25.. a to je přijatelnější. To co je ale naprosto nepřijatelné..!! xDD Čert vem nějakých 25 let vězení.. je to , že se ti čeští policisté hnusně chovaj ke každému jen trochu podezřelému i při silničních kontrolách, což je také důvod, proč to vrazi i na silnici radši hned zabalí.. :´(

a 4. faktor je ekonomika.. I z ekonomického nebo obchodního hlediska se v České republice vůbec ale vůbec dobře nevraždí.. a tak je tato profese zatlačována až na samotný pokraj vyhynutí..

a z tohohle důvodu se Česká republika příští rok z 6. přesune až na 2. místo nejbezpečnější země světa ve světových tabulkách a statistikách.. My jsme tak bezpeční, že někteří Češi i zapomněli bít damagem, nebo to i neumíme z nedostatku armádních zkušeností, které si i přenášíme do hry . Děkuji za pozornost..!!!!!!!!!!!Previous article:
Nejkrásnější e-sim pohádka hráče Stbklzcczzlv (nejkrajšie pohadka) (2 years ago)

Next article:
Kvalita České republiky stoupá, aneb Falco je inactive (1 year ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Laws | Privacy policy | Staff | Wikia | Alpha | Primera | Secura | Suna | Deriva | Deriva | Pandemia | Euforia | esim political game
Play on