Login:
Password:

Forgot password? Register

Article


16
Gladio ile Darbeli Geceler (Political)
Posted 11 months ago by
OsmanPamukoglu    
Report(Darbeyi karargahtan yönetirken)

Öncelikle söze güzel ve kısa bir video ile başlamak istiyorum .

Şimdi o kadar laf ebeliği yapan, "noluyo aq, siz kimsiniz, dışardaydım geldim, bunun için mi mezardan kalktık" vs. laflar savuran insanların " aahhaahha ciddiye bile almadık ki oluuuuuum zaten kartabon cpliği bırakacağını söylemişti ahahahahaha" diyeceklerine şahit olabilirsiniz. İnanmayın! Zira aynı adamlar t2 bekleyen ordan burdan adam çağıran hatta belkide çeşitli yöntemlerle birden fazla hesaba girip en olmadık hesapları bile uyandıran kişilerdir.

Bizim özümüz sözümüz bir. Biz bu Cw yi ciddiye almayacak bir şekilde açtık. Kazansak da bu böyleydi kaybetsek de bu böyleydi. Ayrıca bu savaş çoğumuzun da bu serverdaki son savaşıydı. Ben şahsen şifremi rastgele değiştirip bir daha da buraya adım atmamayı planlıyorum. Birçoğumuzun ilk serverı olan ve hatta tanıştığımız yer olan Primeranın ne eski günlerinden eser var ne de o eski günlerine dönebilir.

Bu serverı ciddiye aldığımız dönemde; doğru yanlış demeden, haklı haksız demeden, ülkeyi düşünmeden,sürekli ama sürekli cw açıp 'ötekini ötekileştirmeye' çalışan bu kadim ya.şaklar klasik bir biçimde kendilerin cw açtığımızda böbürlenmiş, ancak karşısındakinin TATS değil Gladio olduğu gerçeğini atlamışır.

Bununla beraber, zamanında kendisini savunmak için Overla karşı karşıya geldiğimiz, diğer serverlarda yardım istediğinde ettiğimiz, Primerada şahsıma "karşımızdan vurma kanka" diye rica ettiğinde " sırf senin hatrına vurmuyorum" dediğim ismi lazım değil baş harfi BarbaRossa17` de hangi tarafta olduğunu göstermiştir.Onların da kuyruk acılarını anlıyoruz tabiki Buradan sevgili arkadaşım, saygı değer yaşça büyüğüm, abim, bizi oyuna bağlı tutan kişi escobar reis a sesleniyorum. Vall(a)hi bizden bu adamın olduğu safın lehine daha da tek bir kurşun atılmaz, sen atarsan belki sana küsemeyiz ama bil ki kırılırız.

Bunu da ispatlamış olarak Primeradan ayrılıyoruz. Hortlayarak karşımıza çıkan ve onların hortlamasına vesile olan Genghis_Khan da çok çok teşekkür ediyorum. İstesek bir araya gelmezdiniz. Şimdi bir araya geldiniz biz de sizi üst üste koyup..


(Cw öncesi son kontroller sırasında)


Kavgalar olmuştur gürültüler olmuştur. Acısıyla tatlısıyla şu MU ya Emre'den daha iyi liderlik yaptığımı düşünüyorum. Benden sonra gelenlerin de hakeza Emre'den daha iyi liderlik yaptığını düşünüyorum. Netice olarak hepimizin çabası ve birbirine olan güveni sayesinde bugün halen bir ekibiz ve bütünüz. Gerek pride gerek diğer serverlarda gerek gerçek hayatta.


(babylere anıları anlatırken)


Kardeşlerini bugünlerinde yalnız bırakmayan Dethecus1453 Volitza ve Deli_Divane ye çok çok teşekkür ediyorum.Başka serverda neye ihtiyacınız olursa bu ekip emrinize amadedir.Elimizden geleni ve hatta fazlasını sizler için yapmaya hazırız.

Eh daha da fazla uzatmaya gerek yok sanırım. Başka serverlarda da sizinle karşı karşıya gelme umuduysa sayın Ergenekon mensubu ergenler ve onların çanakçıları.


( Ve tabiki hatıra pozu)

Bu mücadelede desteklerini ve DMg lerini esirgemeyen dostlarıma teşekkürü borç bilirim. Sağolun varolun (Başta ulu yüce haşmetli hünkarımız escobar reis ve ulu yüce bilge efendimiz IvannMarovic )

escobar reis
IvannMarovic
burakyilmaz
Dethecus1453
Volitza
Ragnar_Lodbrok
Deli_Divane
kerem1249
Hakiki Flashor
harbeden
GENERAL MEHMET
SelmanSadi55

"TARİH ASLA ELVEDA DEMEZ, GÖRÜŞMEK ÜZERE DER!"
Previous article:
Gladio: Uyanış Bildirisi (1 year ago)

ESim
or
Register for free:
Only letters, numbers, underscore and space are allowed (A-Z,a-z,0-9,_,' ')
Show more

By clicking 'Sign Up!', you agree to the Rules and that you have read the Privacy Policy.

About the game:


USA as a world power? In E-Sim it is possible!

In E-Sim we have a huge, living world, which is a mirror copy of the Earth. Well, maybe not completely mirrored, because the balance of power in this virtual world looks a bit different than in real life. In E-Sim, USA does not have to be a world superpower, It can be efficiently managed as a much smaller country that has entrepreneurial citizens that support it's foundation. Everything depends on the players themselves and how they decide to shape the political map of the game.

Work for the good of your country and see it rise to an empire.

Activities in this game are divided into several modules. First is the economy as a citizen in a country of your choice you must work to earn money, which you will get to spend for example, on food or purchase of weapons which are critical for your progress as a fighter. You will work in either private companies which are owned by players or government companies which are owned by the state. After progressing in the game you will finally get the opportunity to set up your own business and hire other players. If it prospers, we can even change it into a joint-stock company and enter the stock market and get even more money in this way.


In E-Sim, international wars are nothing out of the ordinary.

"E-Sim is one of the most unique browser games out there"

Become an influential politician.

The second module is a politics. Just like in real life politics in E-Sim are an extremely powerful tool that can be used for your own purposes. From time to time there are elections in the game in which you will not only vote, but also have the ability to run for the head of the party you're in. You can also apply for congress, where once elected you will be given the right to vote on laws proposed by your fellow congress members or your president and propose laws yourself. Voting on laws is important for your country as it can shape the lives of those around you. You can also try to become the head of a given party, and even take part in presidential elections and decide on the shape of the foreign policy of a given state (for example, who to declare war on). Career in politics is obviously not easy and in order to succeed in it, you have to have a good plan and compete for the votes of voters.


You can go bankrupt or become a rich man while playing the stock market.

The international war.

The last and probably the most important module is military. In E-Sim, countries are constantly fighting each other for control over territories which in return grant them access to more valuable raw materials. For this purpose, they form alliances, they fight international wars, but they also have to deal with, for example, uprisings in conquered countries or civil wars, which may explode on their territory. You can also take part in these clashes, although you are also given the opportunity to lead a life as a pacifist who focuses on other activities in the game (for example, running a successful newspaper or selling products).


At the auction you can sell or buy your dream inventory.

E-Sim is a unique browser game. It's creators ensured realistic representation of the mechanisms present in the real world and gave all power to the players who shape the image of the virtual Earth according to their own. So come and join them and help your country achieve its full potential.


Invest, produce and sell - be an entrepreneur in E-Sim.


Take part in numerous events for the E-Sim community.


forum | Laws | Privacy policy | Staff | Wikia | Alpha | Primera | Secura | Suna | Pandemia | Euforia | esim political game
Play on