Login:
Password:

Forgot password? Register

Article


This article was edited by moderator Night Hawk 07
Reason: Nazism, changed cathegory

4
1OO let ČSR (Fun)
Posted 2 months ago by
Levoslav    
Report


Ctení občania a poslucháči chcel by som vás uvítať v tomto špeciálnom článku pri pamätnom jubileu 100 r. ČSR
V dnešnom špeciálnom vydaní sa budeme viac menej venovať najmä témam okolo ČSR. Určite tu nájdete aj novinky a iné dôležite informácie. Dúfam, že trošku dlhšia odmlka, hlavne kvôli príprave toho to špeciálneho vydania, vám nevadila.


28.10.1918 - 28.10.2018 1OO rokov vzniku ČSR
30.10.1918 - 30.10.2018 1OO rokov Martinskej Deklarácie

1.1 Význam ČSR pre súdobú spoločnosť.Význam založenia ČSR pre mnohých ľudí je nepodstatným prežitým míľnikom našich dejín. Je potrebne si uvedomiť že Habsburská monarchia sa už stavala prežitkom a nedokázala reagovať na zmeny v politickom modernom svete na západe. Čiže tak ci tak by sa postupom času monarchia rozpadla. Česká a Slovenská inteligencia si uvedomovala, že ak nastane rozpad čo bude ďalej? Česky problém bol v tom, že tam bolo príliš veľa Nemcov a na Slovensku zase veľa Maďarov. Preto ako rozumne riešenie bolo spojiť sily a založiť spoločný štát. No rozhodne na oboch stranách obyčajných ľudí nebola eufória. Naopak prostý ľud mal strach z nových veci a hlavne so zmien. Čiže význam založenia ČSR ináč chápu Česi a inak Slováci. Pozastavím sa trochu pravé o tom ako chápu Česi vznik ČSR. Niektoré veci som zažil v praxi takže to neberte, že by som si to vycucal z prsta. Česi chápu vznik ČSR ako kontinuálne nadviazanie na „Země Koruny České“. Chápu to ako za vznik svojho svojbytného štátu nehľadiac na to, že to bola od začiatku skôr federácia 2 krajín. Slováci pristupujú k významu samotného vzniku ČSR trochu rozpačitým dojmom. Tento dôvod je zapríčinený aj tým, že v hornom Uhorsku bola silná maďarizácia od konca 19.st. a nedostatok vzdelaných ľudí viedlo aj k tomu, že naplno nechápali tieto zmeny a všetky udalosti.


2.2 Problémy 1.republiky a 2. sv. vojna

Každá krajina pri svojom vzniku zaživa určite problémy. Ináč to nebolo ani v ČSR. Poľsko a Maďarsko si robili nároky a tak prvé roky si naši legionári museli vydobyť a ochrániť územie od týchto supov. ČSR ako demokratická krajina postupne rástla a stala sa poprednou krajinou v Európe. A v tomto období sa stáva „MADE IN CZECHOSLOVAKIA“ značkou kvalitných produktov. No v ČSR bol kameň úrazu neriešenie Slovenskej problematiky a tlaku Nemecka, Maďarska a Poľska na územne nároky. Navonok sme sa museli tváriť ako jednotný Československy národ. Aj keď Slováci mali rôzne výhody oproti monarchii cítili sa byt nerovnocennými partnermi. Niektorý slovensky politici sa snažili len o autonómiu Slovenska v rámci ČSR nechceli sa oddeliť. Neskôr po udalostiach v Mníchove a vďaka Hitlerovmu divadlu sa začali turbulentne časy. Najprv sa oklieštilo ČSR a potom sa podľa Hitlerovho plánu podarilo rozbiť ČSR. Slovensko dostalo možnosť buď bude bábkový štát alebo si jeho územie rozdelia Poliaci a Maďari.


3.3 Po 2. sv. vojne a smer z demokracie do komunizmuPo 2. sv. vojne nastala túžba opäť zjednotiť CSR. Slovákom sa začalo vyčítať, že kolaborovali lebo oni boli vinici toho, že sa rozpadla 1. republika. S týmto nemožno súhlasiť. To Hitler potreboval rozbiť ČSR, lebo predstavovala prekážku v jeho pláne. Oba národy sa zapríčinili, že sa rozpadla 1. republika a stali sme sa kolaborantmi s nacistami. Situácia sa stabilizovala a moc prevzali komunisti, ktorý začali s tým, že postavia na nohy ČSR. Mnohí zo starších to opisujú ako zlate obdobie kde sa všetko postavilo. Nastáva „68“ uvoľňuje sa systém nastáva tzv. Pražská jar. No ale ako to už býva v našich dejinách nič krásne netrvá večne. Niekoľko mesiacov na to nás priateľské vojská Varšavskej zmluvy navštívili a nastolili obdobie normalizácie.


4.4 Obdobie 90 rokov.Nastavajú divoké roky v spoločnom state. Nastáva obrovské uvoľnenie systému moc preberajú tzv. sociálni demokrati. A nastáva ďalšia problematika prílišná centrálna moc prehlbovala napätie na Slovensku. Kde bolo badateľne, že Praha nedokáže riešiť slovenské otázky. Kým niektorý navrhovali federatívne usporiadanie. Tak Václav Havel a Václav Klaus to rapídne odmietali. Čim viac budete niečo neriešiť tak tým ťažšie to bude. A znova sa dostávame k tomu, že zase v českej náuke nachádzame, že Slováci sa chceli odtrhnúť. To oni sú ty ktorý sa chcú odrhnúť. A tu zase treba poukázať na problémy, ktoré som spomenul, že problém bol na tom sa dohodnúť na federácii a neskôr riešení slovenských otázok. A tak nastáva tá smutná časť, že vládny predstavitelia sa rozhodli bez nás a o nás o zániku ČSR. Nemýľme si to s tým že sa Slovensko chcelo odtrhnúť.A toto je náš spoločný príbeh. A myslím, že náš jazyk, kultúra sú si veľmi podobné. A naše priateľstvo a vzťahy patria k tým úplne výnimočným v celej Europe.


Dúfam, že sa Vám budu páčiť moje kratšie príspevky na taký stručný prierez dejín ČSR.
UPOZORŇUJEM !!! že 30.10.2018 si mi národ Slovenský pripomíname rovnako aj storočnicu Martinskej Deklarácie, ktorá len potvrdila prihlásenie sa o vznik Československa.

A na koniec a pridávam ako patriot aj Vám možnosť si na záver pustiť Československu hymnu.

Československá hymna
Prajem Vám pekne zbytok dna osláv storočnice.
S pozdravom Váš Levoslav .


Previous article:
1OO rokov ČSR (2 months ago)

Next article:
11. November (2 months ago)


Comments (0)


New comment
Message:

Characters remaining:

1000


forum | Laws | Privacy policy | Staff | Wikia | Primera | Secura | Suna | Alpha | Omega | agar new modes play new modes
Play on