Först och främst vill jag varmt välkomna alla nya spelare.
Det en nybörjade behöver göra i början är simpelt, i början behöver man inte tänka så mycket på andra saker föutom att jobba, träna och kriga det är dina så kallade "Daily tasks". Dina tasks finns på vänster sida.
Det du skall göra är att gå till Market > Job Market, och där sedan välja det företaget som ger dig bäst lön. Ett tips kan också vara att kolla job market ofta då lönerna brukar ändras.
Desto högre economy skill man har desto bättre lön får man. Economy skill ökar genom att du jobbar.
Det en nybörjare också skall tänka på är att också träna, vilket man också kan göra varje dag. Genom att träna ökar din styrka, desto högre styrka man har desto mer skada gör man.
Varje dag får du 50 liv och därför är det alltid bra att kriga med dessa liv. Om du sparar dina liv 2 dagar så blir det 100 liv men om du ytterligare sparar 1 dag till så får du inget hp för du har redan det maximala vilket är 100 liv. Därför är det alltid bra att göra av sig sina 50 liv varje dag. Genom att kriga ökar din skada vilket innebär att du går upp i ranker beroende på hur mycket skada man gjort.
Du kan se alla krig genom att klicka på "home" knappen till vänster, sedan finns alla krig på höger sida.
Det man bör tänka på i början av spelet är att inte slösa sina pengar. Jag skulle rekommendera er att inte köpa mat och gift. Med mat och gift kan du slå mer än 5 slag per dag, men det vore nog ingen bra idé för en nybörjare med tanke på att ni ändå inte får mycket lön i början. Slösa aldrig mycket pengar i början, det förlorar ni på.
Ett steg närmare företag
För att starta ett eget företag kostar det 20 guld vilket är mycket. Men när man passerat förbi level 7 så får man 5 guld per level. Så det kan ta ett tag tills man får dom 20 gulden men i slut ändan är det värt att göra det.
När du väl startat ditt företag kommer nu dina sparade sek till nytta. Att starta företag är enkelt men att betala arbetare kan vara lite dyrt med sek, just därför är det alltid bra att ha sparade sek på kontot hela tiden för att istället växla sina guld till sek och sedan betala lön.
Det jag också rekommenderar är att du kan jobba i ditt eget företag, vilket man tjänar på i längden.
Beroende vilken region (område) du bor på skapas företaget i.
Hur kan man tjäna guld
Det finns också andra sätt att tjäna pengar på förutom att gå upp i level. Om går till din profil så kommer du att se 9 olika medaljer. Varje medalj motsvarar 5 guld. Du kan få samma medalj flera gånger och då betecknas det med antal gånger.
Den första medaljen kan du få genom att ha kommit med i riksdagen. Du kan kandidera dig den 23 varje månad men då gäller det att vara aktiv. Det är parti ledaren som utser 20 personer.
Den andra medaljen får du när du vunnit president valen. Man kan kandidera sig den 5 varje månad. Dock kostar det 10 guld att kandidera sig.
Den tredje medaljen får du när du tränat 30 tillfällen. Om du alltså loggar in varje dag i en månad och tränar så belönas du med denna medalj.
Den fjärde medaljen får du genom att ha bjudit in 10 personer som sedan nått level 7. Om du klickar på My places > Invite friends så står din reff länk där.
Den femte medaljen får du genom att ha skapat en tidning och sedan fått 100 subscribes. Tidning kan du starta för 2 guld. Under fliken My places ligger det.
Den sjätte medaljen får du när du jobbat 30 dagar i rad. Om du alltså jobbar 29 dagar och missar 1 dag börjar räkningen om.
Den sjunde medaljen får du genom att göra mest skada under ett krig.
Den åttonde medaljen får du genom att starta ett resistance war för att ta tillbaka ett område. Dock kostar det 20 guld och självklart måste man vinna kriget.
Den nionde sista medlajen får du genom att rapporterat buggar till admin. Om du t.ex hittar buggar, grafik fel eller något liknande kan du rapportera det på forumet eller genom ett PM till Admin
Det är väldigt bra att vara aktiv på mIrc chatten som vi Svenskar använder mest, besök oss gärna.
Kanal namn: #sim.swe@rizon
Officiella Svenska esim forumet
Besök gärna kanalen om ni vill ha hjälp, där finns det hjälpsamma personer.
Lycka till!
/ Sulle
Previous article:
Riksdagsvalen. (1 year ago)
next article:
The Swedish Military och framtiden! (1 year ago)
(1 year ago)
Näääääääjs!
(1 year ago)
Tack! Jag joinat idag.
(1 year ago)
Nice! =)
(1 year ago)
Bra förklarat!
Men hur tar man kontakt med er andra svenskar för att gå ihop till allianser osv?
Hittar inte någonstans där man kan söka efter fleri samma landskap för att bättre försvara landet och lättare erövra nya marker.
Skriv gäran brev till mig om detta och förklara lite bättre, så kan jag hjälpa de vänner jag har som oxå har börjat spela detta. ;0)
Mvh/ Dark
(1 year ago)
Wut, jag är på bild!
Bra artikel, hade velat ha en sån här när jag började.
(1 year ago)
Voted because I'm in the picture!
(1 year ago)
Fy fan vad vackert!!!!!!
(1 year ago)
Gillar denna förklarande artikel.
Några minuter efter att jag läst denna artikel så fick jag en fråga i ett annat spel hur man tjänade guld. Så jag kunde genast ge personen en länk till denna artikel och en snab summering av alla sätt man kan tjäna guld.
(1 year ago)
Underbart jobbat Sulle. Väldigt noggran och fin.
Denna borde vi ha för alla nya i spelet.
(1 year ago)
Nice!
(1 year ago)
Grymt jobbat Sulle!